Решите уравнение

а) (2 х+1) + 3 х=11, б) (х-5) - (2-2 х) = 6, в) (4 х-1) - (3 х+1) = 2, г) - (3 х+5) + (4-7 х) = 4.

+2
Ответы (1)
  1. 4 апреля, 16:22
    0
    2x + 1 + 3x=11

    5x=10

    x=2

    x-5-2+2x=6

    3x=9

    x=3

    4x-1-3x-1=2

    4x-3x=2+1+1

    x=4

    3x+5 + 4-7x=4

    3x-7x=4-5-4

    -4x=-5

    x=-5/4