X (x-1) (x-2) (x-3), если x=2

(a2-3b) : c, если a=26, b=9, c=5

+1
Ответы (1)
  1. 28 августа, 02:06
    0
    1) x (x-1) (x-2) (x-3)

    2 (2-1) (2-2) (2-3) = 2 умн1 умн0 умн (-1) = 2 умн (-1) = - 2

    2) (a2-3b) : c

    (26 умн2-3 умн9) : 5 = (52-27) : 5=25:5=5