73+а-25 - (-3b) + 11, если. а+b=-66

+2
Ответы (1)
  1. 2 апреля, 09:17
    0
    73+а-25 - (-3b) + 11=73+a-25+3b+11 = (73+11-25) + (a+3b) = 59 + (-66) = - 7