1) x - 2/6+x/2=5x-2/9 2) 5+2x/3=x-3/5+x+5/2 3) 3 (x+1) / 8+2 (5-x) / 3=16-13x/12 4) 5 (7-2x) / 3-4x-2/9=x-19/2

+5
Ответы (1)
  1. 4 марта, 21:34
    0
    1) 18 х-6+9 х=90 х-4

    18 х+9 х-90 х=6-4

    -63 х=2

    х=-31,2

    2) 150+20 х=30 х-18+30 х+75

    20 х-30 х-30 х=-150-18+75

    20 х=-93

    х=-4,65