Уравнение Решите

3 (1-х) + 5 (х+2) = 1-4 х

+2
Ответы (1)
  1. 18 мая, 08:48
    0
    3 (1 - х) + 5 (х + 2) = 1 - 4 х

    3 - 3 х + 5 х + 10 = 1 - 4 х

    4 х - 3 х + 5 х = 1 - 10 - 3

    6 х = - 12

    х = - 12/6

    х = - 2