F' (2), если f (x) = x^4-5x^3+2x^2-7

+3
Ответы (1)
  1. 3 мая, 06:48
    0
    F (x) = x⁴-5x³+2x²-7

    f ) (x) = 4x³-15x²+4x

    f ) (2) = 4·2³-15·2²+4·2=32-60+8 = - 20