103 * (x-219) = 2369 rewite pojaluysta

+4
Ответы (1)
  1. 6 ноября, 12:34
    0
    103 * (х-219) = 2369

    х-219=2369:103

    х-219=23

    х=219+23

    х=242

    Ответ: х=242.