Tg (a + pi/3), если tg a = 4/5

+3
Ответы (1)
  1. 3 сентября, 19:15
    0
    Tg (a+b) = (tg (a) + tg (b)) / (1-tg (a) * tg (b)), tg (a+pi/3) = (tg (a) + tg (pi/3)) / (1-tg (a) * tg (pi/3))

    = (4/5+sqrt (3)) / (1-4/5*sqrt (3)) = 2,532 / (-0,386) = - 6,56