1) х + 187:11=21 2) 16*25-28 х=612: 3 3) 24: х + 405: 9 = 48 4) 581: 83+51:х=24 5) 216: х + 16 * 18=324 6) 24 х-345: 23 = 105

+4
Ответы (1)
  1. 18 апреля, 17:50
    0
    1) х+187:11=21

    х + 17=21

    х=21-17

    х=4

    2) 16*25-28 х=612:3

    400-28 х=204

    28 х=400-204

    28 х=196

    х = 196:28

    х=7

    3) 24:х+405:9=48

    24:х+45 = 48

    24:х=48-45

    24:х=3

    х=24:3

    х=8

    4) 581:83+51:х=24

    7+51:х=24

    51:х=24-7

    51:х=17

    х=51:17

    х = 3

    5) 216:х+16*18=324

    216:х+288=324

    216:х=324-288

    216:х=36

    х = 216:36

    х = 6

    6) 24 х-345:23=105

    24 х-15=105

    24 х=105+15

    24 х=120

    х=120:24

    х=5