A) 3c+3c^-a-ac=?

b) 2x^ - 3x+4ax-6a=?

+2
Ответы (1)
  1. 26 декабря, 22:10
    0
    а) 3c+3c^-a-ac=3 с (1+с) - а (1+с) = (3 с-а) (1+с)

    б) 2x^ - 3x+4ax-6a=2x^+4 ах-3 х-6 а=2 х (х+2 а) - 3 (х+3 а) = (2 х-3) (х+2 а)