Mr (CO2)

Mr (C12 H22 O11)

Mr (C2 H2 OH)

Mr (C6 H12 06)

+2
Ответы (1)
  1. 15 июля, 06:54
    0
    Mr (CO2) = 12+2*16 = 44

    Mr (C12 H22 O11) = 12*12+22*1+11*16 = 342

    Mr (C2 H2 OH) = 2*12+2*1+16+1=43

    Mr (C6 H12 О6) = 6*12+12*1+6*16 = 180