Cr (OH) 3=

MgO+P2O5

N2O5 + H2O

HCl + Al2O3

KOH + N2O5

CO2 + Ca (OH) 2

H2SO4 + Cr2O3

+1
Ответы (1)
  1. 18 января, 13:10
    0
    2Cr (OH) 3=>Cr2O3 + 3H2O

    3MgO+P2O5 = > Mg3 (PO4) 2

    N2O5 + H2O = > 2HNO3

    6HCl + Al2O3 = > 2AlCl3 + 3H2O

    2KOH + N2O5 = > 2KNO3 + H2O

    CO2 + Ca (OH) 2 = > CaCO3 + H2O

    3H2SO4 + Cr2O3 = > Cr2 (SO4) 3 + 3H2O