C3H4+H2 = ... + Cl2 = ... + NaOH = ... + H2 = ...

+3
Ответы (1)
  1. 8 октября, 02:02
    0
    1) CH≡C-CH3 + 2H2 - > CH3-CH2-CH3

    2) CH3-CH2-CH3 + Cl2 - > CH3-CHCl-CH3 + HCl

    3) CH3-CHCl-CH3 + NaOH (спирт. р-р) - > CH2=CH-CH3 + NaCl + H2O

    4) CH2=CH-CH3 + H2 - > CH3-CH2-CH3