Sin 3π/7 * cos 4π/7 + cos 3π/7 * sin 4π/7

+1
Ответы (1)
  1. 9 июня, 23:20
    0
    sin 3π/7 * cos 4π/7 + cos 3π/7 * sin 4π/7 =

    =sin (3 π/7+4π/7) = sin (7π/7) = sinπ=0