найти f' (-1), если f (x) = (3x+4) ^5

+2
Ответы (1)
  1. 13 апреля, 23:09
    0
    F (x) = (3x+4) ^5

    f' (x) = 5 (3x+4) ^4 * (3x+4) ' = (5 (3x+4) ^4) * 3 = 15 (3x+4) ^4

    f' (-1) = 15 (3 * (-1) + 4) ^4 = 15 * (1) ^4 = 15

    Ответ: 15.