cos (x) + tan (x) * sin (x), при x = пи/3

+5
Ответы (1)
  1. 11 апреля, 21:54
    0
    Cos (x) + tan (x) * sin (x) = cos (x) + sin^2 (x) / cos (x) = (cos^2 (x) + sin^2 (x)) / cos (x) = 1/cos (x)

    x = п/3 = > cos (п/3) = 1/2 = > 1/cos (x) = 2