Упростить:

(x+2y) (x-y) + y (y-x)

+5
Ответы (2)
  1. 28 октября, 01:55
    0
    (x+2y) (x-y) + y (y-x) = (х*х+х*у+2 у*х+2 у*у) + у*у+у*х=х^2+ху+2 ху+2 у^2+у^2+ху=х^2+4 ху+3 у^2
  2. 28 октября, 04:42
    0
    X+2y) (x-y) + y (y-x) = (x+2y) (x-y) - y (x-y) = (x-y) (x+2y-y) =

    = (x-y) (x+y) = x^2-y^2