Sqrt (x-4) + sqrt (x+24) = 14

sqrt-корень

+1
Ответы (1)
  1. 5 июня, 21:35
    0
    ОДЗ х-4>0 U x+24>0⇒x>4 U x>-24⇒x∈ (4; ≈)

    x-4+2√ (x-4) (x+24) + x + 24=196

    2√ (x-4) (x+24) = 176-2x

    √ (x-4) (x+24) = 88-x

    (x-4) (x+24) = (88-x) ²

    x²+24x-4x-96-7744+176x-x²=0

    200x=7840

    x=39,2