Упростить

(2 а-1) ² - 4 а²=

4 а (а-2) - (ф-2) ²+4=

(а + 2) (а+4) - (а+1) ²=

(а-1) ² - (а+1) (а+2) =

+4
Ответы (1)
  1. 8 ноября, 23:35
    0
    (2a-1) ^2-4a=4a^2-4a+1-4a^2 = - 4a+1

    4a (a-2) - (a-2) ^2 + 4=4a^2-8a-a^2+4a-4+4=3a^2-4a = a (3a-4)

    (a+2) (A+4) - (A+1) ^2 = A^2 + 4A + 2A+8-A^2-2A-1 = 4A+7

    (a-1) ^2 - (a+1) (a+2) = a^2-2a+1-a^2-2a-a-2 = - 5a-1