3 cos 3600°+sin (-1560°) + cos (-450°) =

+5
Ответы (1)
  1. 1 апреля, 14:37
    0
    3Cos3600° + Sin (- 1560°) + Cos (- 450°) = 3Cos (360° * 10 + 0°) -

    - Sin (360° * 4 + 120°) + Cos (360° + 90°) = 3Cos0° - Sin120° + Cos90° =

    = 3 * 1 - √3/2 + 0 = 3 - √3/2