Х^5 : х^4 · х · х

Упростить

+3
Ответы (2)
  1. 10 мая, 13:08
    0
    X^5 : x^4 · x · x = x · x · x = x³
  2. 10 мая, 14:35
    0
    Х^5 : х^4 • х • х = х³.

    х^5 : х^-4 • х^1 • х^1 = х^5 - 4 + 1 + 1 = х³.