F (x) = (1+2x) (2x-1) Найти f - 2

+3
Ответы (1)
  1. 5 мая, 01:43
    0
    F (x) = (1+2x) (2x-1)

    f (-2) = (1+2 * (-2)) * (2 * (-2) - 1) = (1-4) * (-4-1) = - 3 * - 5=15