Найти f' (1)

f (x) = (2x-3) ^2 (x-1)

f (x) = (x+1) ^3 (x+2)

+5
Ответы (1)
  1. 9 августа, 14:06
    0
    F (x) = (2x-3) ^2 (x-1)

    f (x) = (2*1-3) ^2 (1-1)

    f (x) = (-1) ^2

    f (x) = 1

    f (x) = (x+1) ^3 (x+2)

    f (x) = (1+1) ^3 (1+2)

    f (x) = 2^3 * 3

    f (x) = 8*3 = 24