Розкласти на множники: х^7+х^6+х^5+х^4+х^3+х^2+х+1

+2
Ответы (1)
  1. 27 декабря, 09:56
    0
    х^7+х^6+х^5+х^4+х^3+х^2+х+1 = x^5 (x^2+1) + x^4 (x^2+1) + x (x^2+1) + (x^2+1) = (x^2+1) (x^5+x^4+x+1) = (x^2+1) (x^4 (x+1) + (x+1)) = (x^2+1) (x+1) (x^4+1)