Cos 112 cos 67 - 2 + sin 112sin 67

+2
Ответы (1)
  1. 8 ноября, 03:55
    0
    cos 112 cos 67 - 2 + sin 112sin 67 = (cos 112 cos 67 + sin 112sin 67) - 2 = cos (112 - 67) - 2 =

    = cos 45 - 2 = √2/2 - 2 = (√2 - 4) / 2