sin a = (3) / 5; cos B = (8) / 17;

(n) / 2>a

+4
Ответы (1)
  1. 18 января, 08:27
    0
    cos ² B = 1-sin ² B

    (8/17) ² = 1 - sin ² B

    1 - sin ² B = (8/17) ²

    1 - sin ² B = 64 / 289

    - sin ²B = 64 / 289 - 1

    - sin ²B = - 225 / 64

    sin ²B = 225 / 64

    sin B = √ (225 / 64)

    sin B = 15 / 8

    sin (A+B) = 3 / 5 + 15 / 8 = 99/40 = 2 целых (19/40)