Упростить выражение: 1) (а-4) * (а-3) - (а-5) * (а+1) 2) (а-2) * (а+8) - (а+3) * (а-7) 3) (а+7) * (а-9) - (а-10) * (а-6)

+1
Ответы (2)
  1. 12 ноября, 21:42
    0
    1) (а-4) * (а-3) - (а-5) * (а+1) = a²-3a-4a+12-a²-a+5a+5=-3a+17

    2) (а-2) * (а+8) - (а+3) * (а-7) = a ²+8a-2a-16-a²+7a-3a+21=10a+5

    3) (а+7) * (а-9) - (а-10) * (а-6) = a ²-9a+7a-63-a²+6a+10a-60=14a-123
  2. 12 ноября, 23:34
    0
    1

    (а-4) * (а-3) - (а-5) * (а+1) = (а²-3 а-4 а+12) - (а²+а-5 а-5) = а²-3 а-4 а+12-а²-а+5 а+5=

    =-3 а-4 а+5 а-а+12+5=-3 а+17=17-3 а

    2

    (а-2) * (а+8) - (а+3) * (а-7) = (а²+8 а-2 а-16) - (а²-7 а+3 а-21) = а²+6 а-16-а²+4 а+21=

    =10 а+5=5 (2 а+1)

    3

    (а+7) (а-9) - (а-10) * (а-6) = (а²-9 а+7 а-63) - (а²-6 а-10 а+60) = а²-2 а-63-а²+16 а-60=

    =14 а-123