Вычеслите 1/6-1/14; 1 1/3-5/6; 2/3+5/6; 5/6+7/10; 2/1/3+1/6; 2 1/2+3/10; 6-3 4/5; 4 3/4-2 1/8; 5 4/15-2 1/10

+4
Ответы (1)
  1. 2 ноября, 00:46
    0
    1/6-1/14 = 7/42-3/42=4/42=2/21

    1 1/3-5/6 = 4/3-5/6 = 8/6-5/6=3/6 = 1/2

    2/3+5/6 = 4/6+5/6 = 9/6=3/2 = 1 1/2

    5/6+7/10 = 25/30+21/30=46/30=23/15 = 1 8/15

    2 1/3+1/6 = 7/3+1/6 = 14/6+1/6 = 15/6 = 5/2 = 2 1/2

    2 1/2+3/10 = 5/2+3/10 = 25/10+3/10 = 28/10=14/5 = 2 4/5

    6 - 3 4/5 = 6-19/5 = 30/5-19/5 = 11/5=2 1/5

    4 3/4-2 1/8 = 19/4-17/8 = 38/8-17/8=21/8 = 2 5/8

    5 4/15-2 1/10 = 79/15-21/10=158/30-63/30 = 95/30 = 19/6 = 3 1/6