Преобразуйте выражения:

а) (2 а-3) * (2 а+3)

б) (5 а+b) * (b-5 а)

+3
Ответы (1)
  1. 11 октября, 19:31
    0
    а) (2 а-3) * (2 а+3) = (2a) ² - 3 ² = 4a ² - 9

    б) (5 а+b) * (b-5 а) = b ² - (5a) ² = b ² - 25a ²