2 sin^2 - cos^2 - 1 = 0

+3
Ответы (1)
  1. 27 октября, 13:14
    0
    2sin^2x - (1-sin^2x) - 1=0

    2sin^2x-1+sin^2x-1=0

    3sin^2x-2=0

    3sin^2x=2

    sin^2x=2/3

    sinx=2/3

    x = (-1) ^k•arcsin (2/3) + пn

    sinx = (-2/3)

    x = (-1) ^k+1•arcsin (2/3) + пn