F' (П/2) если f (x) = 3sinxcosx

+3
Ответы (1)
  1. 7 марта, 04:06
    0
    f' (x) = (3sinxcosx) ' = 3 (sinx) '*cosx+3sinx * (cosx) ' = 3cosx*cosx+3sinx * (-sinx)

    f' (П/2) = 3*0*0+3*1 * (-1) = - 3