Cos (pi-a) cos (3pi-a) - sin (pi-a) sin (3pi-a)

+5
Ответы (1)
  1. 3 апреля, 15:34
    0
    Косинус суммы

    cos (α+β) = cos (α) ·cos (β) - sin (α) ·sin (β)

    cos (pi - a + 3pi - a) = cos (4pi - 2a) = cos (- 2a) = cos (2a)