система x + y = 15 на

xy = 56

+4
Ответы (1)
  1. 7 марта, 23:27
    0
    X=15-y

    Y (15-y) = 56

    15y-y^2-56=0

    Y^2-15y+56=0

    D=225-224=1

    y1=14/2=7; y2=16/2=8

    X1=15-7=8; x2=15-8=7