Sin (30-a) - cos (60-a) =

+4
Ответы (1)
  1. 4 июля, 19:50
    0
    sin (30-a) - cos (60-a) = sin30*cos (a) - sin (a) * cos30-cos60*cos (a) - sin60*sin (a) = cos (a) / 2-√3*sin30/2-cos (a) / 2-√3*sin (a) / 2=-√3sin (a) /.