Sin (5Π-x) = cos (2x+7Π)

помогите

+3
Ответы (1)
  1. 14 февраля, 00:33
    0
    Sin5 П*cosx-sinx*cos5 П=cos2x*cos7 П-sin2x*sin7 П

    sinx=-cos2x

    sinx=sin^2 (x) - cos^2 (x)

    sinx=sin^2 (x) - 1+sin^2 (x)

    2sin^2 (x) - sinx-1=0

    sinx=y,-1<=y<=1

    2y^2-y-1=0

    y1=1, y2=-1/2

    sinx=1

    x=π/2+πn

    или

    sinx=-1/2

    x = (-1) ^n*arcsin (-1/2) + πn = (-1) ^n * (-π/6) + πn