Решите уравнение:

(3 х+2) (3 х-4) = (2 х+3) (3 х-1) + (3 х+1) (х-4)

+2
Ответы (1)
  1. 28 января, 09:26
    0
    9x² - 6x - 8 = 6x² + 7x - 3 + 3x² - 11x - 4

    9x² - 6x - 8 = 9x² - 4x - 7

    9x² - 9x² - 6x + 4x = - 7 + 8

    - 2x = 1

    2x = - 1

    x = - 0,5