10a2 + a - 7 + 2a - a3 - 3a + 3

При а = 1/3

+1
Ответы (1)
  1. 5 мая, 11:19
    0
    10 а²+а-7+2 а-а³-3 а+3=10 а²-а³-4=а² (10-а) - 4 = (1/3) ² (10-1/3) - 4=-81/27=-3