Решите уравнение : (х+1) (х+2) = (х-3) (х+4) (3 х-1) (2 х+7) - (х+1) (6 х-5) = 16 24 - (3 у+1) (4 у-5) = (11-6 у) (2 у-1) + 6 (6 у+2) (5-у) = 47 - (2 у-3) (3 у-1)

+3
Ответы (1)
  1. 19 марта, 03:58
    0
    1) (x+1) (x+2) = (x-3) (x+4)

    x^2+2x+x+2=x^2+4x-3x-12

    x^2-x^2+3x-x=-14

    2x=-14

    x=-7

    2) (3x-1) (2x+7) - (x+1) (6x-5) = 16

    6x^2+21x-2x-7 - (6x^2-5x+6x-5) = 16

    6x^2+21x-2x-6x^2+5x-6x=16+7-5

    18x=18

    x=1

    3) 24 - (3y+1) (4y-5) = (11-6y) (2y-1) + 6

    24 - (12y^2-15y+4y-5) = 22y-11-12y^2+6y+6

    24-12y^2+11y+5=28y-5-12y^2

    -12y^2+11y-28y+12y^2=-5-24-5

    -17y=-34

    y=2

    4) (6y+2) (5-y) = 47 - (2y-3) (3y-1)

    30y-6y^2+10-2y=47 - (6y^2-2y-9y+3)

    28y-6y^2=47-6y^2+11y-3-10

    28y-6y^2+6y^2-11y=47-3-10

    17y=34

    y=2