Решите уравнение

(10 х-3) + (14 х-4) = 8 - (15-22 х)

+4
Ответы (1)
  1. 17 февраля, 08:52
    +1
    10x-3+14x-4=8-15+22x

    10x-3+14x-4-8+15-22x=0

    2x=0

    x=0