Решите уравнение

7^2 х-8*7^х+7=0

+1
Ответы (1)
  1. 19 сентября, 18:22
    0
    Обозначим 7^x за t

    7^x=t, t>0

    тогда

    t^2 - 8t + 7 = 0

    D = 64-4*7*1 = 64-28=36

    t1 = (8+√36) / 2=7

    t2 = (8-√36) / 2=1

    значит

    7^x = 7 и 7^x=1

    7^x=7^1 и 7^x=7^0

    x=1 и x=0

    ответ: 1; 0