A) cos a * tg a + sin a

b) 1-sin^2 a+3 cos^2 a

+1
Ответы (1)
  1. 11 декабря, 07:45
    0
    A) cos a * tg a + sin a=sina+sin a=2sina

    b) 1-sin²a+3 cos²a = sin²a+cos²a-sin²a+3cos²a=4cos²a