Упростить выражение

y^2/y^2-1:y/y+1

+3
Ответы (1)
  1. 22 января, 18:06
    0
    У² / (у-1) (у+1) : у / (у+1) = (у² * (у+1) / (у+1) (у-1) * у=у / (у-1)