Cos 3x - cos 5x = sin 4x

+1
Ответы (1)
  1. 31 марта, 18:08
    0
    Cos3x - cos5x = sin4x

    2sin4x*sin (-x) = sin4x

    -2sin4x*sinx - sin4x = 0

    sin4x (-2sinx - 1) = 0

    sin4x = 0 - 2sinx-1 = 0

    4x = Пn 2sinx+1 = 0

    x = Пn/4 2sinx = - 1

    sinx = - 1/2

    x = (-1) ^n arcsin (-1/2) + Пn

    x = (-1) ^n * (-П/6) + Пn