F (x) = (2x-3) √x. Найти f' (1) + f (1)

+5
Ответы (1)
  1. 20 мая, 01:32
    0
    F (1) = (2-3) √1=-1

    f' (x) = 2√x + (2x-3) / 2√x = (4x+2x-3) / 2√x = (6x-3) / 2√x

    f' (1) = (6-3) / 2√1=3/2=1,5

    f (1) + f' (1) = - 1+1,5=0,5