1) - 2*0.4^2 - (-корень 2) ^2

2 (a+1) - (a+1) ^2

3)

+2
Ответы (1)
  1. 18 февраля, 01:43
    0
    2 (a+1) - (a+1) ^2 = (a+1) (2-a-1) = (a+1) (1-a) = 1-a^2

    x^2+x/x^2-1=x (x+1) / (x-1) (x+1) = x / (x-1)