Sin^4 x + cos^4 x = sin^4 2x + cos^4 x

+2
Ответы (1)
  1. 30 июля, 02:06
    0
    Sin^4x+cos^4x-2sin^2xcos^2x-cos^4x=0

    sin^4x-2sin^2xcos^2x=0

    sin^2x (sin^2x-2cos^2x) = 0

    sin^2x=0 sin^2x-2cos^2x=0

    x=πk, k∈Z tg^2x - 2=0

    tgx=√2

    x=arctg√2 + πn, n∈Z