Сложите дроби: а) 7/10 + 1/10 б) 7/12 + 1/4 в) 1/5 + 2/15 г) 5/6 + 1/9 д) 2/9 + 1/12 е) 7/24 + 1/60 ж) 1/42 + 2/63 з) 5/12 + 3/20

+5
Ответы (1)
  1. 4 ноября, 14:42
    +1
    1) 8/10=4/5

    2) 10/12=5/6

    3) 5/15=1/3

    4) 17/18

    5) 11/36

    6) 37/120

    7) 7/126

    8) 34/60