7-3x=x+11 rewite pojaluista

+2
Ответы (2)
  1. 8 февраля, 08:29
    0
    7-3x=x+11

    -3 х-х=11-7

    -4 х=4

    х=-4/4=-1
  2. 8 февраля, 11:57
    0
    7-3x=x+11

    7-11=х+3 х

    -4=4 х

    х=-1