Pomoghite

2b+3=4+5 srocino pojaluista

+1
Ответы (2)
  1. 23 декабря, 12:56
    0
    2b+3=4+5

    2b+3=9

    5b=9

    b=9-5

    b=4
  2. 23 декабря, 14:02
    0
    2b+3=9

    2b=9-3

    2b=6

    b=6:2

    b=3