18 * (2x-1) + 36=324 reshite pojaluista

+2
Ответы (2)
  1. 2 января, 23:41
    0
    36 х-18=288; 36x=306; x=8.5
  2. 3 января, 02:12
    0
    36 х-18+36=324

    36 х+18=324

    36 х=306

    х=8,5